סגור משואה
למי לשלוח * דואר אלקטרוני של החבר/ה *
שמך * דואר אלקטרוני שלך *

אנא הוסיפו אותי לרשימת התפוצה
שלח
הודעתך נשלחה בהצלחה
סגור משואה

שם

נושא

דואר אלקארוני

אנא הוסיפו אותי לרשימת תפוצה

תוכן

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר שלח

שם *
דואר אלקטרוני * מספר טלפון *
אנא הוסיפו אותי לרשימת התפוצה
נושא הפנייה *

תוכן


הקלד טקסט
הקלד טקסט
ששה מיליון קטגורים
מדינת ישראל נ' אדולף אייכמן
 
 
 
 

התערוכה "ששה מיליון קטגורים- מדינת ישראל נגד אדולף אייכמן היא התערוכה המרכזית במוזיאון "משואה".  נפתחה בשנת 2002.
התערוכה עוסקת בשואה בראי משפט אייכמן, כפי שעלתה מבעד לעדויות ולראיות שהובאו במשפט, שנערך בירושלים בשנים 1962-1961.

התערוכה משלבת תצוגה תיעודית אודיו-ויזואלית עם מערכת מולטימדיה אינטראקטיבית ממוחשבת.

שלושה מימדי זמן לתערוכה: זמן המשפט- זיכרון השואה בישראל של ראשית שנות ה- 60; זמן השואה- מבעד לעדויות ולראיות שהוצגו במשפט; זמן ההווה- הבוחן את משפט אייכמן כנקודת מפנה ביחסה של החברה הישראלית לשואה.

התערוכה פותחת בגלריה המוקדשת לתגובתו הספונטנית של הרחוב הישראלי להודעה על לכידת אייכמן (24 במאי 1960), הימצאותו במעצר בישראל, ומשפטו העתיד להתקיים בירושלים. היא מתארת את ההכנות למשפט, באמצעות הראיות שנאספו על ידי יחידה 06 של המשטרה, ומסכמת חלק זה במיצג תלת-מסכי המוקרן ב"אולם בית המשפט".

בהמשך התצוגה- 'המשפט': מעין סיור בימי המשפט, בהתאם לסדר הנושאים שהועלו בו: משנות ה-30 ועליית הנאצים לשלטון, כיבוש פולין, הגטאות, תחילת הרצח ב'בורות המוות', השילוחים ומחנות ההשמדה. חדר נפרד מוקדש לחקירה הנגדית של הנאשם.

מאגר מידע של עדויות מוערות מצוי במערכת מולטימדיה המלווה את התערוכה. המאגר מבוסס על מאה וחמישים קטעי עדות ואלפי מסמכים ותצלומים, רובם מחומר הראיות שהוצג במשפט. העדויות מקובצות בשלושים נושאים. המתח שבין זוויות הראיה השונות של העדים מעורר את המבקר למחשבה על משמעותן של סוגיות מרכזיות מתקופת השואה בפרספקטיבה של ימינו.

הפריט האחרון שהתקבל לתצוגה בתערוכה הן הככפות ששימשו את איש המוסד צבי מלחין בזמן הלכידה.
הכפפות הושאלו למוזיאון משואה על ידי משפחת גבריאל ארם.


http://www.massuah.org.il/hebrew/Product.aspx?Product=580&Category=9 


לקריאה נוספת

שתי עדויות מתוך אשכול העדויות בנושא 'ידיעה והבנה'- מערכת המולטימדיה 'ששה מיליון קטגורים'

קטע מעדותו של יצחק צוקרמן
אני איש וילנה. אני נולדתי בווילנה. אני בווילנה השארתי את הורי ובני משפחתי. והנה הוא הביא את הידיעות מווילנה. אני בהיותי ילד שיחקתי באגוזים בפונארי. והנה זאת היא פונארי. את יהודי וילנה שלי רוצחים בפונארי מימי הילדות שלי.
וטרם התנערתי מהמהלומה הזאת של פונארי באה  חלמנ ו קולמהוף, והספציאל וואגון.  אוטומובילים סגורים הרמטית ששם מכניסים יהודים, ומובילים אותם לארמון נטוש של אציל פולני, איזה קילומטרים, נדמה לי 15, לחורשה. כשמביאים אותם כבר מוציאים אותם מתים . זה  סיפר הקברן מחלמנו שברח, גם הוא נרצח אחר כך.
היה לנו עם טוב ותמים וישר. אי אפשר היה להאמין שיכול להיות דבר כזה שיקומו בהמונים על

המוני בית ישראל  וירצחום  נפש

 
קטע מעדותו של ד"ר אהרון ביילין

בא אלינו רופא הולנדי פעם והרופא שאל אותי,  הוא היה טרי, זאת אומרת, הוא בא  מווסטרבורק כמדומני. והוא שאל אותי: תגיד קולגה, מתי אני אראה את אשתי ואת ילדי? אני, אני שואל אותו מה סיבת השאלה הזאת, אז הוא אמר: "אמרו לנו, אמרו לנו  ברמפה בבירקנאו כי הכשירים לעבודה הולכים למחנה נפרד והילדים והנשים הולכים, הולכות, הולכים למחנה נפרד שם הם יקבלו טיפול יותר טוב ואחרי שבועיים יהיה מפגש, ראיון, כדי שהם יוכלו להתאחד לזמן מסוים עם משפחותיהם. אז הוא שאל אותי: מתי יהיה המפגש ואיך נערך המפגש.
ואתה סיפרת לו שאין מפגשים עם המשפחות?
אני סיפרתי לו את האמת, אחר כך הצטערתי .
מה הוא אמר לך?
הוא אמר לי: אין פלא שהגרמנים מאשימים את היהודים בסיפורי זוועה, דאס איס אינליגליש, גרויס פרופגנדה, זה בלתי אפשרי מה שאתה מספר. מפני שאני הראיתי לו את הקרמטוריום שהיה ב-300 מטר  מהמחנה שלנו, ושאלתי אותו: אתה רואה את הבניין הזה, מה זה? אז  הוא אמר זוהי מאפיה. זה היה מלבנים אדומים.
בעוד שבועיים אני נפגשתי אתו במקרה . הוא קרא לי. אני רציתי להתחמק מהפגישה הזאת. ראיתי אותו מרחוק שהוא ניגש אלי והיה לי מאוד לא נעים. אז הוא אמר: קולגה, אתה צדקת זהו רצח.  נודע לי, אחר כך מחבריו ההולנדים שהוא התאבד ע"י זה שתלה את עצמו . . . זו הייתה השיטה הפופולארית ביותר של התאבדויות  בבירקנאו . . .

גלריית תמונות
דף מיומנה של גוסטה (יוסטינה) דוידסון. מוצג בתערוכה. את סיפור כתיבת היומן פרטה בעדותה במשפט רבקה קופר
שלח לחבר הדפס

   

Created by Emara Design. Signed by .