סגור משואה
למי לשלוח * דואר אלקטרוני של החבר/ה *
שמך * דואר אלקטרוני שלך *

אנא הוסיפו אותי לרשימת התפוצה
שלח
הודעתך נשלחה בהצלחה
סגור משואה

שם

נושא

דואר אלקארוני

אנא הוסיפו אותי לרשימת תפוצה

תוכן

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר שלח

שם *
דואר אלקטרוני * מספר טלפון *
אנא הוסיפו אותי לרשימת התפוצה
נושא הפנייה *

תוכן


הקלד טקסט
הקלד טקסט
שלוש שורות בהיסטוריה
תנועות הנוער 'הנוער הציוני' ו'עקיבא'
1948-1928
 
 
 
 

לקריאה נוספת על תנועות הנוער- קובץ משואה ל"ד,  רצים אל מול מחר

התערוכה מוקדשת לחברות ולחברי תנועות הנוער הציוניות, שנלכדו באירופה בתקופת השואה. התערוכה נפתחה באפריל 2008.

התערוכה מציגה את סיפורם של חברי תנועות הנוער הציוניות, תוך התמקדות בשתי תנועות נוער: 'הנוער הציוני' ו'עקיבא', והיא מבוססת על מוצגים, גרפיקה, תעודות, מכתבים ותצלומים האצורים בארכיוני "משואה".


ארבעה פרקים לתערוכה:

"הקן"- מוקדש לתקופה המכוננת של התנועות (1939-1928). פרק זה מתאר את ההווייה הטוטאלית והאופטימית שהעניקו תנועות הנוער לחבריהן: השקפת העולם, דפוסי ההתנהגות, ההשתייכות החברתית, סמלים, גיבורי תרבות, אתגרים חברתיים ולאומיים- התפיסה שלהם את עצמם כחלוץ ההולך לפני המחנה, התחושה שהם חלק מאוונגרד השותף לשעה היסטורית המכוננת אומה וחברה חדשה.

בגלריה, המעוצבת באופן המדמה קן טיפוסי של תנועת נוער ציונית, מוצגים מכתבים שנשלחו לארץ ישראל, יומנים אישיים ויומני קבוצה ומאמרים, שכתבו החברים בעלוני התנועה, וכן מיצג וידאו המבוסס על מאגר תמונות, קטעי יומן, מכתבים ופרוטוקולים של ישיבות התנועה ממקומות שונים ומשנים שונות, השמורים בארכיון "משואה". עיבוד מוסיקלי לתכנים נעשה על ידי ההרכב 'שקטק', שאף הקליטו מחדש כמה משירי תנועות הנוער, המלווים את המצגת.


"נוכח ההשמדה" (1945-1939)- הפרק השני מתמקד בתקופת המלחמה ועוסק בדפוסים השונים של מחתרת ומרי של חברי תנועות הנוער לנוכח השילוחים למחנות ההשמדה.

פרק זה מוצג באמצעות עדויות וידיאו . בתוך חדר חשוך מוקרנות 11 עדויות. העדים- חברים בתנועות הנוער "הנוער הציוני" או "עקיבא". כל אחד ואחת מהם מספרים על אירוע שעמד במוקד הפעילות התנועתית שלהם בזמן השואה. העדויות מוצגות על רקע קטעים מתוך "יומנה של יוסטינה", כמו כתובת המשורטטת בגיר לבן על הקיר.


"היעד: ארץ ישראל" (1948-1945)- הפרק השלישי עוקב אחר קורותיהם של חברי תנועות הנוער הציוניות לאחר תום המלחמה. צעירים וצעירות בראשית שנות העשרים שלהם, שהפכו בן לילה ובאופן ספונטני למנהיגים שהובילו מאות אלפי שרידי שואה בדרכי הבריחה וההעפלה לארץ ישראל. בתערוכה מוצגים פריטים אישיים של חברי תנועות נוער שהיו מעורבים במפעל 'הבריחה', תמונות, פרטי לבוש, חפצים, הממחישים את התחושה של צעירים אלה כי הם שותפים לשעה היסטורית גדולה- תחושה שנסכה בהם כוח, ואפשרה להם לדחות לפי שעה את עיבוד האבל האישי ולהתמסר לרעיון הלאומי ולארגון שארית הפליטה במסעה לארץ ישראל.


"כוחנו בליכודינו"- הפרק הרביעי בתערוכה מציג את גיוס דעת הקהל בישוב היהודי בא"י לתמיכה במאבקם של המעפילים. גיוס דעת הקהל מוצג באמצעות כרזות, שנתלו ברחבי תל אביב על ידי העירייה. הכרזות המוצגות הינן חלק מאוסף שליקט יחיאל סדרוני ז"ל- פועל מעיריית ת"א שעסק בהדבקתן. האוסף שמור בארכיון "משואה".


לקריאה נוספת:

רצים אל מול מחר, קובץ משואה ל"ד

גלריית תמונות
אניית המעפילים 'אסימי' יצאה מנמל קונסטנצה (רומניה) באפריל 1939 כשעל סיפונה 470 מעפילים, רובם חברי 'הנוער הציוני' ו'עקיבא'
שלח לחבר הדפס

   

Created by Emara Design. Signed by .