סגור משואה
למי לשלוח * דואר אלקטרוני של החבר/ה *
שמך * דואר אלקטרוני שלך *

אנא הוסיפו אותי לרשימת התפוצה
שלח
הודעתך נשלחה בהצלחה
סגור משואה

שם

נושא

דואר אלקארוני

אנא הוסיפו אותי לרשימת תפוצה

תוכן

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר שלח

שם *
דואר אלקטרוני * מספר טלפון *
אנא הוסיפו אותי לרשימת התפוצה
נושא הפנייה *

תוכן


הקלד טקסט
הקלד טקסט
הנמען עזב ליעד בלתי ידוע
דברי דואר מאירופה הכבושה
 
 
 
 


לקריאה נוספת- מאמרו של נפתלי צחר ז"ל קובץ משואה י"ח, "מלחמה יהודית- הלוחמה הפסיכולוגית של הנאצים באמצעות זיוף בולי דואר", עמ' 138-132

"הנמען עזב ליעד בלתי ידוע" היא התערוכה הראשונה שפתחה את המוזיאון המחודש (אפריל 1996). בגלריה קטנה בקומת המסד של המוזיאון מוצג אוסף מכתבים וגלויות מתקופת השואה. אוסף שהיה מפעל חייו של המנהל הראשון של ארכיון "משואה", נפתלי צחר. המכתבים תורגמו משפות שונות לעברית.

זוהי תערוכה אינטימית מאוד, העוסקת במימד האנושי והאישי. המכתבים, שהיו אמצעי הקשר היחיד עם העולם החיצון, מבטאים את הלך הנפש ואת המציאות היומיומית של מיליוני הלכודים בתופת. היא ממחישה, באמצעות המכתבים, את תחושת החנק של הלכודים בגטאות, את הגבלות הצנזורה הגרמנית בשטחי הכיבוש, את ההגבלות שהכתיבה ההנהגה היהודית בגטאות, ואת ההגבלות ואילוצי הכתיבה שנכפו על האסירים במחנות. יותר מכל ממחישה התערוכה איך, בתוך הגהנום הזה, נשמר צלם האנוש.

כך במכתבים מאם לבתה; במכתבים מבעל לאשתו; במכתבים של חברי תנועות הנוער שנשלחו לעולם החופשי עם רמזים המתארים את מצבם; בכעס, בחוסר האונים, בגעגועים ובכאב המובעים במכתבים שנשלחו ממחנות ריכוז. בכל אלה, במילים פשוטות שבמכתבים אישיים, נחשפת מלוא הטרגדיה האנושית שהתרחשה בשואה.

ראוונסבריק, מרץ 1945


יקירי הקטן,

בשמחה רבה קראתי את מכתבך. לצערי לא אוכל להשיב לך על כל השאלות . . .
אני מקווה ששוב נהיה יחד ונשיג את כל מה שהפסדנו . . . האם אתה שוב מבקר
בבית הספר? אתה שואל מתי אשוב. זאת אינני יודעת. אני מקווה שכבר לא יקח זמן רב. יפה היה לו גם אבא יכול היה להיות איתנו. אתה צריך לכתוב לי כמה גדלת, שאוכל לתאר לעצמי איך אתה נראה . . . הרבה נשיקות וחיבוק חזק. אתה וודאי יותר חזק ממני.
שלך,
אמא פיכר


גלריית תמונות
חותמת של מפקדת גסטאפו.
שלח לחבר הדפס

   

Created by Emara Design. Signed by .